niedziela, 30 stycznia 2022

Nie wiesz wszystkiego – Marcel Moss

Powieść porusza problemy trawiące współczesną młodzież. Dotyka ogólnego kryzysu wartości i relacji międzyludzkich w środowisku szkolnym i w… rodzinach. Odrzucenie tych, którzy nie wpisują się w schematyczne ramy. Ostracyzm z bardzo płytkich powodów. Nie idziesz utartym szlakiem, twoja osobowość, zainteresowania lub wygląd odbiegają od popularnych trendów – jesteś szufladkowany jako inny. W rozumieniu: gorszy. Wyrzutek.


Młodzi ludzie ukazani są jako zagubieni w świecie, który wymaga od nich, aby byli najlepsi, na topie. Presja ze strony z pozoru silniejszych rówieśników i pozostawienie ich samym sobie bez wsparcia osób dojrzałych, destrukcyjnie wpływają na samoakceptację i podejmowane decyzje.

Niezbyt fajne świadectwo wystawia autor dorosłym. Ukierunkowanym na własne ego, nie zawsze potrafiącym radzić sobie z własnymi demonami, niezdolnym do wspierania młodych ludzi. Nastoletni bohaterowie powieści sprawiają wrażenie żyjących w świecie bez autorytetów, a w przypadku trudności, wydają się być bez szans na znalezienie oparcia w mądrych i wyważonych osobach dorosłych.

„Nie wiesz wszystkiego” to dobrze skonstruowany thriller psychologiczny, który ani na chwilę nie nudzi czytelnika. Napięcie trzyma w dobrym rytmie. Świetny zabieg wieloosobowej narracji, który pozwala na poznanie każdej osoby „dramatu”, jej własnych problemów, a także znaczenia dla głównego wątku powieści – samobójstwa dwojga licealistów.

Nie mniej, nie zawsze fabuła była dla mnie wiarygodna. Dotyczy to głównie warstwy dialogowej młodzież kontra dorośli, szczególnie nauczyciele. Uczeń w szkole nie mówi ot tak belfrowi, że nie pamięta niczego z wczorajszej imprezy, bo był „nawalony” – takich rzeczy nie mówią wprost. To moim zdaniem jest naciągane.

Książka warta lektury jako przestroga dla rodziców nastolatków, a także dla osób pracujących z młodzieżą.

Tytuł inauguruje serię o Liceum Freuda. Myślę, że sięgnę po dalsze części. A na pewno zainteresuję się szerzej twórczością Marcela Mossa.


Zapisany cytaty:

„Jeśli ktoś wyklucza cię z powodu twojej inności, to robi to tylko dlatego, że uważa cię za zagrożenie.”

„Ludziom wydaje się, że jeśli cos jest im dane, to już zawsze będą to mieli.”

„Człowiek ma spokój tylko wtedy, gdy żyje w zgodzie z samym sobą.”

„[…] prawdziwa miłość nie może obejść się bez trzeźwego umysłu.”

2 komentarze:

  1. Nie jestem pewna z czego to wynika, ale jakoś mnie do autora nie ciągnie. Może to kwestia tego, że w głowie utarło mi się takie przekonanie, że jego powieści są przerysowane, momentami właśnie mało wiarygodne? Ale z drugiej strony nie sprawdziłam tego, więc to tylko moje wyobrażenie połączone z różnymi opiniami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W książce poruszane są ważne i trudne problemy środowiska młodych ludzi i dlatego warto sięgnąć po nią. Dobrze trzyma tępo. To było moje pierwsze spotkanie z autorem i myślę, że sięgnę po jeszcze jakieś powieści spod Jego pióra :) Przyzwoity thriller psychologiczny i obyczajowy.

      Usuń