Historia ludzkich namiętności, rozgrywająca się w cieniu jednej z najbardziej znanych budowli świata – ponad trzystumetrowej Wieży Eiffla, w chwili kiedy rodziła się jej potęga. Gęsta od intryg atmosfera powieści, pełna niedopowiedzeń, cały czas trzyma czytelnika w zaciekawieniu. Miejscami mroczna, oniryczna, zanurzona w klimacie La belle époque.
Choć główny bohater – Victor Argent – jest postacią fikcyjną, to okoliczności wznoszenia budowli oraz kilka postaci nierozerwalnie z nią związanych, są autentyczne. W tym ten, którego nazwiskiem Wieża została nazwana: Gustave Eiffel. Faktycznymi pomysłodawcami konstrukcji byli dwaj pracownicy Gustave’a Eiffela: Maurice Koechlin i Émile Nouguier. To od nich Eiffel odkupił prawa autorskie do projektu.
W powieści Victor Argent uosabia inżynierów-konstruktorów, zawiedzionych tym, że ich praca i faktyczny wkład w powstanie budowli, pozostał w cieniu znanego architekta. Właśnie w takiej chwili – pełnej zwątpienia, frustracji, na jednym z pięter Wieży niedostępnych dla innych, spotyka w niecodziennej sytuacji Elaine, kobietę, która stanie się jego obsesją, i która diametralnie odmieni życie jego i bliskich mu osób. W tym jego… narzeczonej, przeuroczej Lisette.
La belle époque to okres w historii Europy przebiegający pod znakiem postępu technicznego, rozwoju intelektualnego i kulturalnego. To wspaniałe wynalazki i odkrycia naukowe, które nadały kierunek rozwoju współczesnej cywilizacji.
W powszechnej świadomości Europejczyków nierozerwalnie z tym okresem wiąże się Wystawa Światowa z 1889 zorganizowana w Paryżu. Wówczas to świat zobaczył najwyższą budowlę wzniesioną ludzką ręką – Wieżę Eiffla. Pełniła funkcję bramy wejściowej na teren Wystawy, ale przede wszystkim symbolizowała triumf osiągnięć ówczesnej techniki i inżynierii.
Liczne ekspozycje Wystawy prezentowały najnowsze wynalazki, dzieła sztuki, wyroby rękodzieła i przemysłu z całego świata. Były też takie, które obrazowały kulturę i styl życia wybranych regionów świata. Na kartach powieści jest na przykład opisana „village negre”, czarna wioska, gdzie główną „atrakcją” byli rodowici mieszkańcy Afryki.
Tło poświęcone Wystawie i kulisom powstawania Wieży, uważam w tej książce za najcenniejsze. Na pewno spodoba się fanom romantycznych opowieści z nutą tajemnicy i doprawionych dreszczykiem grozy, dobrze oddających historycznego ducha czasów w jakich umiejscowiona jest akcja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz