„W twoją stronę” to sprawnie napisana współczesna powieść obyczajowa z interesująco sportretowanymi postaciami kobiecymi. W każdej z nich, czytelnik może znaleźć skrawki własnego życia, własnych problemów i rozterek, ale i okruchów szczęścia. To obraz kobiet pragnących jasno określić swoje i TYLKO swoje miejsce wśród innych.
Felicję, według starszej siostry Łucji, cechuje nieodpowiedzialna brawura, a według matki – dziecinada. Felicja goni życie szukając wrażeń w skokach na bungie, smutki usiłuje zagłuszyć w zakupowych maratonach. Uchodzi za uzależnioną od adrenaliny. A tak naprawdę za fasadą brawury szuka swojego miejsca po bolesnej i niespodziewanej stracie. „Wrażliwcy, ludzie mądrzy i ci odważni to trzy kategorie, które dzisiaj mają najtrudniej.” – mówi. A do której z nich zalicza się sama Felicja?
Łucja to przeciwieństwo Felicji – poukładana, wyważona, wiodąca ustabilizowane życie żony, matki… a jednak zagubiona w swojej codzienności. Małżeństwo Łucji z Cezarym przeżywa kryzys – on skupiony na karierze i zapewnieniu rodzinie finansowej stabilizacji, ona szukająca ukojenia poza związkiem.
Czy, i w jakim stopniu na życiowe postawy dwóch młodych kobiet wpłynęło doświadczenie z dzieciństwa, kiedy to ich matka Elżbieta, postanawia podążyć drogą swojej artystycznej pasji i szukać realizacji jako malarka w Berlinie? W jej przekonaniu „Nie każda kobieta musi rezygnować z siebie, kiedy pojawiają się dzieci.”
Do grona kobiet dołącza nestorka, babcia Michalina i przyznam, że historia jej życia była mi najbliższa. Może wpływ na to ma subiektywna słabość do historii osadzonych w trudnym okresie drugiej wojny światowej?
Notatnik babci Michaliny, który trafia w ręce Felicji, uświadamia jej, że ona sama nosi w sobie cząstkę niezwykłego życia babci. To z kolei sprawia, że zaczyna rozumieć zależność własnych wyborów od historii swojej rodziny: „jutra nie mogło być bez historii.”
„W twoją stronę” może nie odkrywa przed czytelnikiem żadnych nowych prawd, ale jest w niej prawda, o której tak często zapominamy: bliscy sobie ludzi powinni rozmawiać. Odkładanie ważnych rozmów, milczenie odsuwa od siebie. Rodzi niezrozumienie. Burzy więzi.
Powieść jest bardzo bliska życiu, dotyka problemów z jakimi przychodzi borykać się wielu współczesnym kobietom. Pomimo tego, że porusza miejscami trudne tematy, jest pełna ciepła. Sprzyja refleksji i uporządkowaniu priorytetów jakimi kierujemy się w życiu.
Dziękuję Wydawnictwu Jaguar za zaproszenie
do napisania opinii o książce
w ramach akcji recenzenckiej na portalu lubimyczytac.pl
Zapisane cytaty:
„Są takie dni, które choć zaczynają się zupełnie zwyczajnie, mają wyjątkowe znaczenie. Niespodziewanie, niemal niezauważalnie rozdzielają etapy naszego życia.”
„Każdy upadek jest tylko etapem.”
„Czy zawsze musi o coś chodzić? Czy wszystko musi mieć koniecznie sens?”
„W życiu nie wolno się bać.”
„Życie to przemijalność. Życie to zmiana i wszystko mija.”
„Dobre wartości obronią się same.”
„Wrażliwcy, ludzie mądrzy i ci odważni to trzy kategorie, które dzisiaj mają najtrudniej.”
„Najprostsze rzeczy są najtrudniejsze.”
„Błędy są po to by nas uczyły.”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz