poniedziałek, 28 marca 2022

Łączniczki z Paryża – Pam Jenoff

„Często znajdujemy cel tam, gdzie się go najmniej spodziewamy.”

Czasami przypadek decyduje o tym, że w naszym życiu wydarza się coś ważnego, co wyrywa nas z marazmu codzienności i własnych bolesnych doświadczeń. Grace Healey jedna z głównych bohaterek „Łączniczek z Paryża”, w drodze do pracy, odruchowo zajrzała do porzuconej na stacji kolejowej walizki. Znalezione w niej fotografie młodych kobiet rozbudziły jej ciekawość i potrzebę odkrycia kim są młode dziewczęta i jaką mają przeszłość, wreszcie: gdzie są teraz?


Fabuła rozgrywa się w dwóch, dość bliskich sobie przestrzeniach czasowych: w roku 1946 oraz 1944. Odwołuje się do historii rządowej tajnej jednostki szpiegowskiej, działającej w Wielkiej Brytanii pod nazwą Special Operations Executive (SOE). Druga bohaterka, powieściowa Eleanor Trigg, luźno inspirowana jest postacią brytyjskiej agentki Very Atkins, która podczas II wojny światowej znajdowała się w ścisłym kierownictwie Zarządu Operacji Specjalnych (SOE). Rekrutowała i szkoliła agentów, w tym dziesiątki kobiet realizujących tajne zadania na okupowanych przez Niemców ziemiach, między innymi we Francji.

W książce śledzimy proces szkolenia kobiet zwerbowanych do szpiegowskich działań, a następnie ich wojenne losy. Zwykłych kobiet o niezwykłej sile i odwadze. Były inteligentne, bystre, potrafiły na wrogim terenie pozyskiwać informacje i nadawać szyfrowane komunikaty. Pomagały lokalnym grupom oporu i monitorowały akcje wroga. Historia agentek to opowieść o odwadze i brawurowych działaniach kobiet, które poświęcały swoje życie osobiste dla najwyższego w czasie II wojny światowej celu – położenia jej kresu! Niestety autorce nie do końca udało się oddać siłę, jaka musiała w nich tkwić.

Nie jest to może wybitna powieść. Podczas lektury nie zawsze mogłam zaangażować się emocjonalnie, być „blisko” postaci, kibicować im bezgranicznie. Miejscami motywy ich postępowania wydawały się mi nie do końca zrozumiałe, jakby uproszczone... Niemniej doceniam inspirację autentycznymi losami kobiet zaangażowanych w czasie wojny w pracę wywiadowczą, których dokonania tak naprawdę nie są powszechnie znane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz